Air India grundades redan 1932, då som Tata Airlines och räknas som Indiens nationella flygbolag om än inte det största i Indien sett till antal passagerare som är IndiGo som främst tjänar den enormt stora inhemska marknaden i Indien.
Sedan en tid tillbaka flyger Air India mellan Köpenhamn och New Delhi och därifrån vidare till Thailand, Singapore, Malaysia, Vietnam, Indonesien (Bali) och snart även till Filippinerna. Huruvida de tänker återkomma till Stockholm är fortfarande höljt i dunkel men vem vet?
I Thailand flyger de till både Bangkok och Phuket med bra anslutningsmöjligheter från och till Köpenhamn.
Destination Asien beslutade sig för att prova på Air India och här kommer vårt omdöme.

Av rent logistiska skäl påbörjades vår resa i Zürich, Schweiz, för den här resan. Men avgångstiden 21:05 är i princip identisk med avgångstiden från Köpenhamn (21:30) likaså restiden så anslutningarna fungerar lika bra oavsett varifrån man startar.
Flygplanet som används – både från Zürich och Köpenhamn är en Boeing 787 – 8 (Registrering VT-ANS) och jag fick plats 12G på flight AI152. En helt normal ekonomiklass stol. Värt att notera är att det finns inget USB uttag vid stolen utan ett traditionellt el-uttag mellan sätena.
Tyvärr så var mitt Inflight Entertainment System stendött så att uttala sig om kvalitén eller utbudet får bero tills hemresan. Personalen försökte starta om systemet men inget verkade kunna väcka det till liv igen. Fick roa mig analogt – läsa en bok -istället.

Maten som serverades var god, en Panaeng kyckling med ris som nog är den bästa av den varianten jag ätit på ett flyg. Lite märkligt ändå att i ett land där många inte äter varken nöt eller griskött så borde man haft ett rejält urval av inhemska kycklingrätter att välja ur?
Utöver kycklingen fanns det även ett vegetariskt alternativ. Öl, vin och annan dricka både med och utan sprit serverades till maten.
Vi lyfte tretton minuter försenade 21:18 men landade trots det nio minuter tidigt 09:36 efter en total flygtid på 8:49.
Flygplatsen i New Delhi är stor men som tur är opererar Air India sina utrikesflyg från en och samma terminal. Man måste gå igenom en säkerhetskontroll på flygplatsen och här kan det vara värt att notera att man inte får ha med sig varken tändare eller tändstickor genom den kontrollen.
Nästa flight, AI 2304 New Delhi – Bangkok, avgick inte förrän 14:30 så det finns gott om tid att utforska flygplatsen om man vill.
Nästa flight trafikerades av en Airbus A-320N (Registrering VT-EXF) och här fick jag plats 16D. I dessa plan finns inget Inflight Entertainment System alls utan det är tänkt att man ska använda sin egen telefon/surfplatta. Men här finns dubbla USB uttag vid varje plats, båden den ”gamla” sorten och USB-C.
Internet finns också på båda flighterna – i teorin i alla fall – för det var omöjligt att logga in på internet genom de nätverken både på flighten från Zürich och flighten till Bangkok och eftersom jag inte laddat ner någon film på min platta fick jag roa mig analogt igen. Tur det finns pocketböcker.
Mat serverades cirka 2 timmar innan landning och det var återigen någon sorts kycklingrätt som jag inte uppfattade namnet på. Men Panaengkycklingen på första flighten var mycket bättre.
Vi lyfte från Delhi 14:52 och då var vi 22 minuter sena, detta flög vi dock in och landade 20:24 i Bangkok, en minut före tidtabell efter en total flygtid på 4:03.
Slutomdömet då?
Bättre än förväntat, ska erkänna att jag hade mina fördomar mot indiska flygbolag sedan innan men det här var faktiskt bättre än förväntat. Perfekt med avgång efter 21 på kvällen från Köpenhamn så hinner man klämma in en hel arbetsdag innan det bär iväg.
Bagage ingår, mat och dryck ingår och underhållning – förutsatt att den fungerar.
Så prova gärna något nytt, prisvärt och spännande – prova Air India.